: AZ ÉV CSAPATA. A női vízilabda-válogatott tizenegy évi szünet után lett újra világbajnok |
AZ ÉV CSAPATA. A női vízilabda-válogatott tizenegy évi szünet után lett újra világbajnok
NSO 2005.12.22. 09:19
Nekik Amerika is behódolt
Olvasóink már döntöttek. A Nemzeti Sport által hét kategóriában meghirdetett az év legjobbjai játékra rengeteg SMS érkezett, több esetben igen kiélezett küzdelemben dőlt el, ki nyer. Sorozatunk negyedik részében a csapat kategória győztesét, a montreali vb-n aranyérmet szerző női pólóválogatottat mutatjuk be.
Az állandóságot képviselő Stieber Mercedes társakra lelt. A Fiorentina légiósa tagja volt az 1994-ben Rómában világbajnok vízilabda-válogatottnak, majd 11 esztendőnek kellett eltelnie ahhoz, hogy további 12 magyar női pólós belépjen a vb-aranyérmesek táborába. De nemcsak a csapatkapitány, hanem Faragó Tamás is duplázott, Belgrádban (1973) játékosként, 32 évvel később szövetségi kapitányként ért a csúcsra. A montreali győzelem felett érzett boldogságot apró örömök gazdagították – Stieber Kína ellen 300. mérkőzését játszotta nemzeti színekben; a kapus Horváth Patríciát és Drávucz Ritát beválasztották a torna All Star-együttesébe; a 18 éves Tomaskovics Eszterre pedig egy emberként figyelt fel a világ, miután a döntőben három góllal lepte meg a magyar származású amerikai kapust, Emily Fehert.
Gyakran gondolok a világbajnokságra, beugranak pillanatok, képek, de legtöbbször a finálét követő perceket látom, amikor az eredményhirdetés után körbemeneteltük a medencét, élvezve a szurkolók ünneplését" – mondta Drávucz Rita, aki Stieberrel együtt az olasz ezüstérmes Fiorentina vezéregyénisége. Legkellemesebb epizódként a taktikai megbeszéléseket emlegeti, amelyeken babonából mindenki ugyanarra a helyre ült, mint az előző napon: "Jó volt látni a másik gólörömét, a Kanada elleni elődöntő alatt pedig az az érzés kerített hatalmába, hogy hihetetlenül jó csapatot alkotunk, fantasztikus erőben pólózunk, arra gondoltam: ilyen egyszerű lenne az egész?" A fináléban is ezt érezhette a félidőig, sőt az utolsó szünetig. Idézzük is fel az aranymeccset, hiszen ennek köszönhető, hogy olvasóink a női pólócsapatot választották a 2005-ös esztendő legjobbjává.
Az első negyedet követően tapssal fogadta játékosait Faragó Tamás kapitány, a második felvonásban pedig nem hittünk a szemünknek: 5–2-re, majd Kisteleki Dóra és Tomaskovics villanásával 7–3-ra vezetett a magyar együttes. Félúton már csak a védekezés működött, 7–4-gyel érkeztünk el a negyedik játékrészhez. Ha csak egyszer sikerül mattolni Fehert, nem lehet baj! De nem lehetett átpréselni a labdát a képzeletbeli gólvonalon, az amerikaiak pedig csak közeledtek – és utol is érték ellenfelüket. Sőt. Előnnyel gazdálkodhattak az utolsó pillanatokban, de kibekkeltük. Következett a hosszabbítás, amelyben Tomaskovics távolról akkora gólt lőtt, hogy azt már nem tudták megemészteni az amerikaiak. Kaptak is még kettőt; 10–7 – ide!
Veretlenül nyerte meg a magyar válogatott a vb-t egy, a csalódást okozó olimpiai szereplés miatt teljesen átalakított csapattal, amelyben Athénhoz képest hét újonc szerepelt. Arról nem beszélve, hogy ennyire tudatosan játszó, lelkileg a végletekig stabil, a védekezésben elsőrangú teljesítményt nyújtó, támadásban váratlan dolgokra képes, összehangolt magyar női együttest még sohasem láttunk. Íme, a Faragó Tamás, Petrovics Mátyás szakvezetőduó által irányított válogatott játékosainak névsora: Benkő Tímea, Brávik Fruzsina, Drávucz Rita, Horváth Patrícia, Kisteleki Dóra, Pelle Anikó, Serfőző Krisztina, Stieber Mercedes, Takács Orsolya, Tomaskovics Eszter, Tóth I Andrea, Valkay Ágnes, Zantleitner Krisztina.
|