: KARRIER. Az új női kapitány, Szilágyi Péter még a Brit Nemzetközösségi Játékokra összpontosít |
KARRIER. Az új női kapitány, Szilágyi Péter még a Brit Nemzetközösségi Játékokra összpontosít
NSO 2005.12.23. 07:52
Repülőjegyhiány Új-Zélandon
A Magyar Vízilabda-szövetség elnöksége szerda este döntött a nyáron világbajnokságot nyerő női válogatott új szövetségi kapitányának személyéről. A kilenc jelen lévő tag közül heten támogatták Szilágyi Pétert, az új-zélandi felnőtt és junior női együttes szakvezetőjét.
A magyar női vízilabda-válogatott által képviselt minőséghez képest feltűnően kevesen pályáztak, a szigorúan vett határidő lejártáig mindössze ketten adták be jelentkezésüket a szövetségi kapitányi posztra. Szilágyi Péter és Fekete Szilveszter kandidálása mellett két és fél óra késéssel megérkezett Tóth Gyula (a kanadai férfiválogatott másodedzőjeként ténykedett legutóbb) pályázata is, amelyet szintén figyelembe vettek a voksolásnál.
A befutó Szilágyi Péter lett, akit szerda este, új-zélandi idő szerint 9 órakor hívtunk fel telefonon, ám sikertelenül próbálkoztunk. Fél óra elteltével beszélhettünk a 39 éves szakemberrel.
– Bocsánat, edzést tartottam, nemrégen lett vége – mondta Szilágyi Péter.
– Ezek szerint már korán reggel a taktikát részletezi? – Amatőr játékosokból áll a válogatott, ezért reggel fél hétkor, illetve este kezdődnek a tréningek. A csapat tagjainak egy része dolgozik, a többiek pedig az Egyesült Államokban járnak egyetemre.
– Mire készülnek? – A január végi Brit Nemzetközösségi Játékokra, napi két edzés szerepel a programban.
– Eszerint elmegy Perthbe a csapattal. – Nem lenne korrekt, ha hirtelen cserbenhagynám az együttest és az új-zélandi szövetséget.
– Mikor tér haza, hogy a megkötendő szerződés részleteiről tárgyaljon? – Nem egyszerű a hazamenetel, hiszen Új-Zéland a lehető legmesszebb van Magyarországtól. Az oda- és a visszaút egyaránt két napot vesz igénybe, így legalább egy hétre kellene eljönnöm. Meg kell néznem, mikorra tudok repülőjegyet foglalni, ami nem könnyű feladat. Itt nyár van, már tart a turistaszezon.
– Mit szól, hogy önre szavazott a többség? – Nagyon örülök, főként annak, hogy jelentős arányban támogatott az elnökség.
– Nem sajnálja otthagyni a biztosat a bizonytalanabbért? A jövő évben kötelező a négy közé jutni a Világkupán és az Európa-bajnokságon, ha nem sikerül, meg is válhatnak öntől. – Ez benne van a pakliban, az élsport velejárója. Tény, itt akár nyugdíjas állásom lehetne, a letelepedési engedélyt is beadhatnám, ám érdekel a nagy feladat. A legfőbb cél a pekingi olimpia, ott kell majd csúcsra jutnia a csapatnak.
– Azt hinné az ember, hogy a montreali vébészerepléssel már felértünk a csúcsra. – Valóban fantasztikus eredmény a világbajnoki cím, de ha hosszabb időszakot vizsgálunk, azt is látjuk, hogy az olimpián hatodik, a világbajnokságon első, majd a Világligában negyedik helyen végzett a csaapat. Vagyis adva van a feladat: a legstabilabbá kell tenni az együttest. Egyébként sem lehet még tisztán tájékozódni az erőviszonyokról, hiszen az olimpia utáni év sok csapatnál átmeneti időszak volt. A keretek jelentősen megváltoztak, az olaszoknál, az amerikaiknál új edző tevékenykedik, a hollandoknál is hamarosan váltás lesz a kapitányi poszton.
– Mit szól ahhoz, a szavazás előtt felvetődött, hogy új pályázatot írnak ki, mert túl kevesen és nem kellően karizmatikus személyek jelentkeztek a posztra? Ez bizalmatlanságot takar, nem? – Szerintem meg a kilencből hét szavazat bizalmat sugall, akik most mellettem voksoltak, biztosan támogatni fognak ezután is. Persze én is hallottam más lehetséges jelöltekről, de azt nem tudom, hogy ők végül miért nem adták be a pályázatukat. Számomra megtiszteltetés, hogy ilyen sikeres együttest irányíthatok majd.
– A részletek megbeszélése csak ezután következik. Talán merész a kérdés: előfordulhat, hogy végül mégsem ön lesz a szövetségi kapitány? – Elvileg igen, de hát mire lehet azt mondani, hogy száz százalékig biztos? Görgényi Istvánt például sokan már elkönyvelték Faragó Tamás utódjának, végül mégsem lett az. Akkor biztos nem vállalnám a feladatot, ha kiderülne: mindig mindenhol mindent meg kell nyernünk. Azzal együtt, hogy mi más lehetne a célom?
Szilágyi Péter Született: 1966. április 24., Eger Edzői pályafutása. Egri VK fiú utánpótláscsapatai, majd női együttese (1988–96); Egri VK férficsapata (1996–1998); dél-afrikai fiú utánpótlás-válogatottak és különböző korosztályú tartományi csapatok (1998–2002); új-zélandi felnőtt és junior női válogatott (2002–2005). (Dél-Afrikában és Új-Zélandon több évre szóló szakmai program kialakítása volt a feladata.) Eredményei edzőként: világbajnoki 12. (2005), junior-világbajnoki 8. (2005), junior-világbajnoki 16. (2001)
A pólósok a változásról
Valkay Ágnes: – Faragó Tamás nagy név, hozzá hasonló személyiséget nemigen lehetett volna találni… Nagyon örülök a választásnak, hiszen Pétert kiskorom óta ismerem, amikor a kecskeméti fiúk között játszottam, ő az egrieket edzette.
Tomaskovics Eszter: – A bari juniorvébén találkoztam először vele, szimpatikus ember, de sokat nem tudok róla. Nekem furcsa, hogy milyen kevesen jelentkeztek a posztra.
Drávucz Rita: – Sok lehetőség közül nem választhatott az elnökség. Végül is örülhetünk, hiszen Péter jól ismeri a mezőnyt, és ha Petrovics Matyi marad, fiatalos lendülettel folytathatjuk a munkát. Optimista vagyok.
Petrovics marad
Beck György, a vízilabda-szövetség női szakágért felelős alelnöke megerősítette: a szövetségi kapitányi posztról távozó Faragó Tamás stábja nem változik. Mindez azt jelenti, hogy Petrovics Mátyás, az UTE férficsapatának trénere segíti Szilágyi Péter munkáját, a válogatott orvosa pedig továbbra is dr. Gábor Antal lesz. Petrovicsot az olimpiai leszereplést követően nevezték ki edzőnek a válogatottnál.
Nála kezdett Madaras Norbert is
Amikor Szilágyi Péter a Dél-afrikai Köztársaságban dolgozott, járt Zambiában, Zimbabwében, a Viktória-vízesésnél, Fokvárosban; az új-zélandi évek alatt a Cook- és a Fidzsi-szigeteket, Ausztráliát csodálta meg – mind megannyi csillogó ékszer. Micsoda váltás! A mesebeli világ szürkébbre fakul itthon, ám Szilágyi Péter cserébe megkapja a világbajnoki címvédőt. Na jó, dolgozott ő már olimpiai bajnokokkal is, így Biros Péterrel és Madaras Norberttel. Egri trénerként ott volt Madaras első pólóedzésénél, ő dobta – az 1996–97-es idényben – a hazai élvonal mély vizébe a Recco légiósát. De neki köszönheti első OB I-es meccsét a válogatott kapus, Jászberényi Gábor is, aki 15 esztendősen a Szentes ellen mutatkozott be az elitben.
|