: Olimpia a Szőnyi úton |
Olimpia a Szőnyi úton
vizipolo.hu 2006.03.15. 10:43
Képek: Szabó Gábor
Napok óta téma a médiában Andy Vajna Szabadság, szerelem című filmjének forgatása. A film témája az 1956-os forradalom és a melbourne-i olimpia pólós összecsapása. Így már nem csak a színházban, de a mozi vásznon is szerepet kap a vízilabda. Március 12-én a vizes jelenetek utolsó előtti forgatásnapján Benedek Tiborral beszélgettünk, aki a film autentikusságáért felelős.
Film a pólósokról -pólósokkal
Képek: Szabó Gábor Napok óta téma a médiában Andy Vajna Szabadság, szerelem című filmjének forgatása. A film témája az 1956-os forradalom és a melbourne-i olimpia pólós összecsapása. Így már nem csak a színházban, de a mozi vásznon is szerepet kap a vízilabda. Március 12-én a vizes jelenetek utolsó előtti forgatásnapján Benedek Tiborral beszélgettünk, aki a film autentikusságáért felelős.
Tibor, te hogyan kerültél kapcsolatba a filmmel?
Megkeresett a produkció, hogy vállalnám-e ezt a munkát. Fel kellett kutatnom a régi mérkőzéseket, beszélnem kellett régi játékosokkal. Ennek alapján írtuk meg a mérkőzés forgatókönyvét. Nagyon kevés archív anyag volt magáról az olimpiáról, úgyhogy ez elég nehéz volt. Ezért sokszor kellett a fantáziámra támaszkodnom.
Amikor megkerestek rögtön elvállaltad ezt a feladatot?
Rögtön elvállaltam, mert azt gondolom, hogy ez egy egyszeri lehetőség. Eddig nem sok filmet forgattak Magyarországon, sőt a világon se, amiben vízilabda téma volt. Így tehát ebben bármilyen módon részt venni óriási dolog. Ráadásul arról szól, amire mi az életünket áldozzuk. Másrészt ez egy nemes feladat is, hiszen a magyar történelemnek az egyik legfontosabb eseménye az ’56-os forradalom.
Színészi feladatokat kaptak a Domino csapatából többen. Kik azok, akiket a vásznon viszont láthatunk majd?
Nagyobb, szöveges szerepe Szécsi Zolinak, Székely Bulcsúnak, Kiss Gergőnek és Paján Viktornak van. Fantasztikusan oldják meg ezt a feladatot.
Színészi szerepre nem akartak felkérni? Családi hagyomány stb.
Az igazság az, hogy nekünk, Dominósoknak a vízilabda a munkánk. Ezt a filmes feladatot egy hét alatt a klub és az edzők engedélyével meg tudtuk csinálni. Azonban arra már nincs időnk, hogy szárazföldön több napot- hetet forgatással töltsünk. Akinek nagyobb szerepe van, az a saját klubjával megegyezett. Igazából ez csak Szécsi Zolit és Székely Bulcsút érinti.
Mennyi plusz időt-energiát vett el a felkészülésből? Mennyire ment a valódi munka rovására?
Elsődlegesen az volt a feladatunk, hogy felkészüljünk az Eger elleni meccsre. Minden nap edzettünk a Szőnyi úton. Ha összeszámoljuk talán egy vagy két edzéssel volt kevesebb a múlt héten. A szervezés tehát tökéletes volt. A filmesek alkalmazkodtak hozzánk és viszont. Ők elfogadták a nekünk legalkalmasabb hetet. Mi dolgoztunk, de mellette tudtunk rendesen edzeni is.
Nem okozott gondot az Eger elleni meccs. Pluszt jelentett a csapatnak ez a közös feladat?
Több kritika érte ezt a forgatást az újságírók felől. Miért ezzel foglalkozunk, mért nem a vízilabdával stb. Azért azt ne felejtsük el, hogy az olimpiákon és a bajnoki döntőkön kívül ez óriási reklámja a vízilabdának. Ezenkívül összekovácsolta a Honvéd csapatát. Mindenki részt vett benne. Ráadásul olyan élményük van a fiúknak, ami valószínűleg egyszer adódik az életükben. Az unokáik is látni fogják majd őket, és büszkék lesznek rájuk
Szerinted mennyire apelláltak a filmkészítői a ti népszerűségetekre?
Nagyon. Ez egy olyan film, ami valószínűleg nagyon népszerű lesz, szerintem. Minden ország azt használja fel, amire büszke. A magyarok a vízilabdájukra lehetnek büszkék. És ha sportágat kell választani a vízilabda a sportok közül legalkalmasabb arra, hogy ennek az országnak a forradalmát bemutassa.
Az interjú bővebb változatát, illetve Benedek Tibor segítőjével, Fodor Rajmunddal készített beszélgetést, valamint hajfestésről és Szécsi Zoltán szakállának eltüntetéséről egy késöbbi alkalommal olvashatnak.
Lénárd Judit
|