: VENDÉGSÉG. A tavalyi világelsővel gyakorolnak Molnár Tamásék, akiket nem aggaszt a szerbek szériája
VENDÉGSÉG. A tavalyi világelsővel gyakorolnak Molnár Tamásék, akiket nem aggaszt a szerbek szériája
2006.03.29. 13:21
Mindent megnyertek – na és?
Hétfőn és kedden Kemény Dénes kiválasztottjaival készül a szerb-montenegrói válogatott, amely hosszú-hosszú idő után érkezik világelsőként
a Margitszigetre.
fotó: Mirkó István
A vérzô orrú Molnár Tamás megszokta már, hogy a szerbek ellen többet kell elviselnie, mint más csapatokkal szemben
Az elmúlt esztendőben a szerbek mindent megnyertek, ami csak megnyerhető vízilabdában, az idény valamennyi nagy tornáján ők végeztek az élen. Egyesek szerint az ifiknél és a junioroknál elért sikereik a magyar póló alkonyát jelenthetik, Kemény Dénes viszont úgy véli, nincs ok pánikra. „Az elmúlt két szezonban öt aranyéremből négy a miénk lett, ez aligha rossz mérleg – így a kapitány. – Ami pedig az utánpótlást illeti, a tornagyőzelmek nem jelentenek biztosítékot a jövőre, fontosabb, hogy a fiatalok közül hány játékos lesz később meghatározó a felnőtteknél. Itt sem állunk rosszul, hiszen Sydney, az első közös olimpiai bajnoki címünk óta Madaras Norbi, Steinmetz Ádám, Szívós Marci és Varga Dani beépült a csapatba.”
A mostani közös gyakorlásnak tehát nincs olyan rejtett célja, hogy a mieink ellessék a szerbek titkait, már csak azért sem, mert a világelsőség ellenére titkokról szó sincs. „Nyilván igyekszünk majd elrejteni egymás elől a lényeget – folytatja Kemény –, ám a bőrünkből nem bújhatunk ki. Mi még úgy-ahogy visszafoghatjuk magunkat, hiszen nálunk fontos az improvizáció, ők viszont a fegyelmezettségre építenek, a stabilitásból nehéz úgy visszavenni, hogy hatásos maradjon a gyakorlás.”
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne mit tanulnunk a szerbektől. „A sikereik mögött irigylésre méltó háttér áll – hangsúlyozza Kemény Ferenc utánpótlás-igazgató. – Náluk az úszósport nem tényező, az uszodák csak a pólót szolgálják. A gyerekeknek mindig van helyük az edzésre, míg nálunk, ha mondjuk, Budapesten bedobok két gyereket a vízbe, biztosan két másikra esik rá. Hiába jönnének pólózni a srácok, kevesebben próbálkozhatnak, mint szeretnének. Aztán… A válogatottak klubként működnek, a csapatok csak a meccsekre kapják meg a játékosaikat, akik naponta kétszer edzenek, iskolába is aszerint járnak, ahogy a felkészülés megengedi.”
Molnár Tamás sem von le messzemenő következtetéseket a szerb sikerekből. „Győzelmeik azt bizonyítják, hogy a kevesebb néha több – állítja a center. – Képzettek, erősek, fegyelmezettek a szerbek, ez hatásos ellenünk akkor, amikor képtelenek vagyunk úgy pólózni, ahogy tudunk. Ez történt tavaly, a montreali világbajnoki döntőben is. Mi hibáztunk a kritikus pillanatokban, ők hozták a megbízható formájukat, ez egygólos különbséget jelentett. Az viszont biztos, hogy ellenük a megszokottnál több energia kell a győzelemhez, mert az átlagosnál kevesebbet hibáznak, és roppant elszántak. A köztünk lévő különbség banális: ők szerbek, mi magyarok vagyunk. Más iskola, más kultúra, mindig az dönt, melyikünk tud többet elővezetni a sajátjából.” A világklasszis centernek a szó szoros értelmében rendre meg kell verekednie a szerbek ellen azért, hogy helyzetbe kerüljön, de nem csinál belőle nagy ügyet. „A póló brusztos sport, ha többet kapok, többet is adok. Ilyen egyszerű.”
NS vélemény: a siker ára
Két eset van, amellyel a magyar sport többnyire nem tud mit kezdeni: a siker és a kudarc. A kettő között a gondok megoldódnak maguktól. A póló igencsak sikeres nálunk, az elmúlt évtizedben valamennyi létező trófeát elnyerte a válogatott, csak olimpiai bajnok kétszer volt. Törvényszerű, hogy a gyerekekben ott a vágy, hogy ők is a vízben és labdával mutassák meg országnak-világnak, mit tudnak. Labda még csak akadna hozzá, a víz más tészta. Kevés az uszoda, nincs elegendő felület ahhoz, hogy akkora körből meríthessenek a szakemberek, amekkora nélkülözhetetlen ahhoz, hogy nyugodtan dőlhessenek hátra, mondván: egyetlenegy tehetség sem kallódott el.
Legyünk büszkék pólósainkra, hogy így is folyamatosan az elitben vannak, arra pedig, hogy mi lesz, ha egyszer majd nem jön össze egy csapatra való világklasszis, ne is gondoljunk. Ha már azok nem gondolnak rá, akiknek illene. Sőt. Kellene.